Діловий етикет

Діловий етикет - це встановлений порядок поведінки у сфері бізнесу та ділових контактів. Всім відомо, що будь-який співробітник фірми - обличчя компанії, і важливо, щоб це обличчя було одночасно симпатичним і професійним, доброзичливим і непохитним, послужливим і самостійним.

Сучасний діловий етикет - це глибоке знання пристойності, уміння тримати себе в колективі так, щоб заслужити загальну повагу і не образити при цьому своєю поведінкою іншого. По культурі поведінки співробітника компанії і за його вмінню спілкуватися з клієнтами можна судити про все колективі цієї фірми.

Знання правил ділового етикету допомагає уникати промахів або згладити їх доступними, загальноприйнятими способами. Тому основну функцію або сенс етикету ділової людини можна визначити як формування таких правил поведінки в суспільстві, які сприяють взаєморозумінню людей в процесі спілкування.

Другий за значенням функцією ділового етикету є функція зручності, тобто доцільність і практичність. Починаючи з дрібниць і до самих загальних правил, діловий етикет являє собою наближену до повсякденного життя систему. Адже найважливіший принцип етикету такий: надходити з етикету необхідно не тому, що так прийнято, а тому, що так доцільніше, зручніше, поважніше по відношенню до інших і самому собі.

Ділова етика є одним з головних «знарядь» формування іміджу компанії. У сучасному бізнесі особі фірми приділяється чимала роль. Ті організації, в яких не дотримується діловий етикет, втрачають дуже багато чого. Там же, де діловий етикет став нормою життя, вища продуктивність праці, краще результати. Підприємці усього світу знають найголовніший постулат бізнесу: хороші манери прибуткові.

Набагато приємніше працювати з тією фірмою, де дотримується діловий етикет.

Освоюючи цивілізований ринок, сучасні підприємці повинні знати, що лише 10-15% бажаючих затвердитися в ринковому світі добиваються своїх цілей. Бізнес будується не тільки на економічній основі, а й на етичній. Як неприпустимо порушувати загальноприйняті правила підприємництва в комерції, так неприпустимо порушувати і правила ділового етикету. Дотримання правил ділового етикету - один з необхідних елементів вашого професіоналізму.

Бізнесмен за кордоном

У ділових колах за кордоном існує ряд строгих правил етикету, не знаючи яких, ви можете виглядати безглуздо в очах ваших партнерів.

В робочий час в діловому світі прийнято носити не занадто світлі костюми. Не рекомендується надягати строкаті або темні сорочки. Сорочка повинна бути білою або світлою (блакитний, бежевій, в тонку смужку, трохи помітну клітку). Краватки бажано вибирати для ділової обстановки не дуже яскраві і без помітних візерунків. При цьому вони повинні підходити по колірній гамі до костюма і сорочці.

Носити сорочки з короткими рукавами в діловій обстановці також не рекомендується, оскільки вважається елегантним, якщо манжети сорочки видно з-під рукавів піджака приблизно на 2 см.

Детальніше: Бізнесмен за кордоном

Презентація

Неодмінним атрибутом становлення фірми, її затвердження на внутрішньому і міжнародному ринку є презентація. Вплив презентації, як і першого враження, звичайно буває глибоким. Не успішне проведення багато в чому визначає успіх подальших переговорів з партнерами. Повідомлення про презентації даються в засобах масової інформації.

Детальніше: Презентація

Бізнес-ланч з партнерами по бізнесу

Бізнес-ланч, або діловий обід, з колегами або партнерами по бізнесу - популярний в ділових колах захід, який зазвичай проводиться в ресторані або кафе під час обідньої перерви.

Діловий обід, це не привід випити і повеселитися, а засіб вирішення ділових питань, обговорення проблем, пов'язаних з діяльністю підприємства або організації. Діловий обід грає велику роль в згуртуванні партнерів по бізнесу.

Від такого заходу залежить дуже багато чого: ваш імідж як ділової людини; імідж фірми, про яку судитимуть за вашою поведінкою; успіх важливих переговорів; входження у вищі ділові кола. Тому слід дотримуватися певних правил, якщо ви отримали запрошення на обід, і тим більше, якщо організуєте його самі.

Детальніше: Бізнес-ланч з партнерами по бізнесу

Діловий лист

Існують певні канони написання листів, недотримання яких може не тільки відбитися на престижі вашої фірми, але й перешкодити укладанню вигідних контрактів.

• Папір для листа повинна бути абсолютно чистою, акуратно обрізаний. Бажано мати фірмовий бланк листа з емблемою фірми, її повною назвою, поштовою і телеграфним адресою, телефоном, факсом і банківськими реквізитами. Службові листи друкуються на машинці на лицьовій стороні листа без помарок. Сторінки нумеруються, крім першої, арабськими цифрами. Ширина поля з лівого боку листа повинна бути не менше 2 см. Друкується текст через 1,5-2 інтервали. Абзац починається з нового рядка, з відступом п'яти інтервалів від поля. Рекомендується уникати переносу слів. У правому верхньому кутку під адресою організації, що відправляє лист, ставиться дата відправлення листа.

Детальніше: Діловий лист

Службовий телефон

Значення телефону дуже велике. При його ефективному використанні він стає найважливішим компонентом іміджу. Саме від прийому, який буде наданий потенційному партнеру на іншому кінці дроту, від того, як складеться попередня розмова, багато в чому залежить, чи не стане він останнім. Уміння людини вести телефонні переговори в кінцевому рахунку визначає його репутацію, а також репутацію фірми, яку він представляє.

Детальніше: Службовий телефон

Факс

Будь діловий контакт немислимий без обміну посланнями факсом. В американській традиції прийнято мати стандартну першу сторінку (Cover page) для послання факсом.

Вона робиться, як правило, на бланку фірми. Бланк повинен виглядати так: у верхній його частині розміщується емблема фірми (Trade mark), а в самому низу по всій довжині рядка - адреси, телефони і інші координати офісів і відділень фірми.

Детальніше: Факс

Етика службових відносин

У широкому сенсі етика - це кодекс, звід правил спілкування людей, вироблений багатьма поколіннями. Існує й таке поняття, як етика виробничих відносин - правила і норми, а іноді традиції, яких слід дотримуватися, зустрічаючись щодня з колегами на роботі і проводячи разом чимало часу.

Коли б не починався робочий день, вихідним початком його завжди залишається домашня обстановка: ваш настрій, самопочуття багато в чому визначаються тим, як ви відпочили, які стосунки в родині і т. д.

Детальніше: Етика службових відносин

Офісний етикет

• Відвідувач, що входить в кімнату установи, не повинен стукати в двері - це тільки відволікає і нервує зайнятих справою людей. Зазвичай на стукіт у двері офіційного приміщення не буває негативної відповіді.

• У двері кабінету керівника, якщо у нього немає секретаря, також можна не стукати. У випадку, коли керівник висловив побажання, щоб співробітники не входили до нього без стукоту, варто дотримуватись цього правила.

Детальніше: Офісний етикет

Ви - керівник

Якщо ви займаєте керівний пост, не забувайте, прийшовши на роботу, вітати своїх колег. Дайте їм зрозуміти, що ви раді почати з ними новий робочий день, що вони можуть розраховувати на вашу допомогу і підтримку. Звернення до підлеглих на «ви» - необхідний інструмент підтримання нормальних службових відносин і трудової дисципліни.

Детальніше: Ви - керівник

Правила гарного тону - запорука успіху

Успіх у суспільстві залежить від багатьох причин, серед яких наша зовнішність займає одне з останніх місць. Взагалі кожному з нас не зайве замислитися над наступним: не надмірно ми ласкаві, не втомлює чи послужливі, не занадто дратівливі, не схильні до ризикованих зізнанням, не надто Чи часто розповідаємо про свої турботи і неприємності або, навпаки, хвалимося успіхами; може Можливо, ми говоримо надто безапеляційно, голосно, знервовано?

Детальніше: Правила гарного тону - запорука успіху