Бізнесмен за кордоном

У ділових колах за кордоном існує ряд строгих правил етикету, не знаючи яких, ви можете виглядати безглуздо в очах ваших партнерів.

В робочий час в діловому світі прийнято носити не занадто світлі костюми. Не рекомендується надягати строкаті або темні сорочки. Сорочка повинна бути білою або світлою (блакитний, бежевій, в тонку смужку, трохи помітну клітку). Краватки бажано вибирати для ділової обстановки не дуже яскраві і без помітних візерунків. При цьому вони повинні підходити по колірній гамі до костюма і сорочці.

Носити сорочки з короткими рукавами в діловій обстановці також не рекомендується, оскільки вважається елегантним, якщо манжети сорочки видно з-під рукавів піджака приблизно на 2 см.

Темно-синій або темно-сірий костюм у тонку смужку - найбільш поширений тип костюма для кожного випадку. Справа в тому, що менеджер за кордоном нерідко вранці не знає, куди його запросять ввечері і чи вдасться йому ще повернутися в готель або додому для того, щоб переодягнутися.

В театр, а також в урочистих випадках бажано носити темний одяг. Хоча надягати чорні костюми вже не прийнято, за винятком траурних церемоній.

Що стосується взуття, то чорне взуття в принципі можна носити з усіма видами костюмів будь-якого забарвлення. Коричнева взуття підходить до костюмів бежево-коричневої гами.

Шкарпетки краще мати не дуже яскраві і помітні, частіше носять сірі або чорні, а до бежево-коричневої одязі і взутті підбирають коричневі.

Якщо судити про моду, то, наприклад, Німеччина в цьому відношенні більше орієнтується на Англію, а в Австрії та Швейцарії більше дотримуються рекомендацій моди Франції та Італії. Взагалі в діловий світ мода входить не так активно і швидко, він досить консервативний по відношенню до моди, строгий і стриманий.

Діловий світ у зовнішньому вигляді швидше дотримується не моди, а певного рівня - одягатися так, щоб не «підмочити» свій престиж. В цьому сенсі дуже важливо, щоб одяг і взуття були чистими і акуратними. Заношений, Непрасовані костюм, несвіжа сорочка, «з'їхали» шкарпетки або краватка або краватка в плямах при всій повазі до людини завжди звертають на себе увагу і залишають не краще враження.

Ще більш складно навчитися одягатися щодо вільно, як кажуть, з «шармом», але одночасно з почуттям міри. Іншими словами, по-справжньому модно і елегантно. Нема чого приховувати, молодим менеджерам, які бажають не відставати від моди, теж не завжди це вдається.

В ході комерційних переговорів, а тим більше зустрічей, не рекомендується знімати піджак, не спитавши дозволу оточуючих дам. Це відноситься і до куріння. До речі, зауважимо, що останнім часом куріння має все менше поширення в процесі ділового спілкування. Про це потрібно пам'ятати і при відсутності дам в суспільстві. Якщо переговори проходять в невеликому приміщенні, то краще придушувати в собі бажання покурити.

У всіх західноєвропейських країнах у діловому світі, будь то на обіді чи на прийомі, алкоголь сприймається досить умовно. Тому настійно рекомендується стримуватися і намагатися «випивати» якомога менше.

У всіх західноєвропейських країнах при спілкуванні краще називати людей по їх титулу, наприклад: «Пане міністре ...» або «Пан секретар ...» і т. п. Опускати такі титули, як, наприклад, доктор або директор, вважається нечемним. Одна тонкість: у Німеччині прийнято говорити «пан доктор» плюс прізвище, в Австрії та Швейцарії досить вимовити - «пан доктор».

Найпоширеніші титули - «доктор», «магістр» або «дипломований інженер» (випускник технічного вузу). Так званих недипломованих інженерів (випускників технічних училищ) можна називати без титулів, тільки «пан» плюс прізвище. Однак відомо, що саме ці люди відчувають певний комплекс неповноцінності по відношенню до дипломованим інженерам.

В Австрії ще існує ряд старовинних титулів - наприклад, «надвірний радник». Такий титул державні чиновники отримують при виконанні функції або він надається президентом за певні заслуги.

І в Німеччині, і в Австрії поширений також титул комерції радник. Цих титулів люди також удостоюються за певні заслуги, а в Австрії їх можна, крім того, просто купити.