Етикет бізнесмена

Бізнес будується на економіко-етичної основі. Неприпустимо порушувати загальноприйняті правила підприємництва в комерції. Діловий ризик не має нічого спільного з ризиком переступати закон. Порядність - візитна картка підприємця.

Головний показник ефективного підприємництва - практичні результати: отримання прибутку, професійне задоволення, затвердження позитивної репутації в суспільстві, серед партнерів, створення грошового фонду міцності фірми чи підприємства.

Морально-психологічна непідготовленість підприємців проявляється в їх невгамовному прагненні до миттєвим успіхам, в патологічному ставленні до грошей, нерозуміння важливості використання доходу на зміцнення фірми, для підвищення її конкурентоспроможності.

Мізерний обсяг маркетингової інформації. Ні довідників про фірми, відсутні інформаційні механізми знаходження партнерів. Неефективна реклама. Неволодіння методами збору інформації про споживчий і купівельному попиті.

Нерозвинена технологія ділових відносин. Незнання техніки переговорних відносин. Недотримання ділового протоколу, етики комерційного спілкування. Слабка орієнтація в особливостях національної та регіональної психології партнерів.

Мовні і термінологічні труднощі. Незнання іноземних мов. Відсутність ясного розуміння базових понять в області бізнесу, менеджменту, маркетингу, комерції, банківської справи. Труднощі в оформленні документації. Застарілість науково-технічних термінів, якими користуються підприємці та фахівці.

Найважче в спілкуванні з підприємцями - несучасне світогляд, закомплексованість їх мислення, спрощена ділова мотивація, бідність на нестандартні підходи при вирішенні господарських, комерційних та управлінських завдань.

Освоюючи життєвий простір, ім'я якому - цивілізований ринок, підприємці повинні знати: що тільки 10-15% з спраглих утвердитися в ринкових структурах домагаються успіху. На удачу можуть розраховувати ті, у кому сильно прагнення до самореалізації своїх творчих здібностей, хто постійно вивчає людей, знає їх потреби і інтереси, прагне завоювати довіру партнерів, хто совісний і порядний, показує особистий приклад безперервного духовного і професійного вдосконалення і, нарешті, вміє розкривати інтелектуальний потенціал людей - це вищий показник управлінської майстерності. Це ознаки справжнього бізнесмена.