Етикет за столом

Загальні правила поведінки за столом

Загальні правила поведінки або етикет за столом - це той мінімум, який повинен знати всякий культурна людина.

• Сидячи за столом, слід тільки зап'ястям спиратися на його край. Жінкам допускається на невеликий проміжок часу спертися на стіл ліктем.

• Не можна скачувати хлібні кульки, грати приладами, чаркою, згортати край скатертини в трубочку, протягувати у всю довжину ноги під столом і здійснювати інші подібні дії.

• В процесі прийняття їжі не слід розставляти лікті й низько схиляти голову над тарілкою. Голову тільки злегка нахиляють і на цю висоту підносять вилку або ложку. Не вітаються дуття на гарячу їжу і напої, «чавкання», пріхлебиваніе.

Детальніше: Загальні правила поведінки за столом

Сімейні обіди

Сніданки, обіди і вечері проходять, по можливості, в строго встановлений час. Якщо не вдається поснідати або пообідати всією родиною через роботу батьків, то вже до вечері потрібно докласти зусиль, щоб за столом зібралися усі члени родини.

Те ж саме можна сказати і про недільні днях. Для дітей спільні обіди, якщо до того ж вони красиво обставлені, завжди свято. У свою чергу батьки мають можливість не тільки поспілкуватися з дітьми, але і ненав'язливо піднести їм черговий урок поведінки за столом, на власному прикладі навчаючи їх правилам пристойності і хорошим манерам.

Детальніше: Сімейні обіди

Аперитив

Аперитив (фр. aperitif) - слабкий спиртний напій, який вживають перед їжею для вгамування спраги і збудження апетиту. Часто до аперитиву в якості закусок подають маслини, скибочки лимона, мигдаль і інші горішки. В якості аперитивів використовують безалкогольні напої, соки і вино-горілчані вироби. З безалкогольних напоїв - мінеральні води, а також газовану, содову і просту охолоджену воду. Кращими соками для аперитиву є: лимонний, апельсиновий, грейпфрутовий, гранатовий, томатний, березовий, виноградний (із несолодких сортів винограду). Найбільш поширеним як аперитив напоєм є вермут.

Детальніше: Аперитив

Банкет

Банкет (франц. banquet) - урочистий званий обід або вечеря, що влаштовується на честь кого-, чого-небудь. Залежно від форми обслуговування розрізняють наступні види банкетів: банкет за столом з повним обслуговуванням, банкет за столом з частковим обслуговуванням, банкет-фуршет, банкет комбінований, банкет-коктейль, банкет-чай.

Детальніше: Банкет

Страви

Гарячі страви, такі як омлети, млинці, запіканки і т. д., їдять десертною виделкою, тримаючи її в правій руці. Фруктові кнедлики - ножем і виделкою, каші - десертною ложкою. Торти, тістечка та інші кондитерські вироби їдять вилочка для тістечок, тримаючи її в правій руці. Для пудингів, кремів і желе подають на стіл кавові ложечки. Пиріжки, булочки з начинкою з крему або варення їдять, тримаючи їх у руці.

Детальніше: Страви

Вино

У минулі часи ні один справжній джентльмен не міг проігнорувати таких важливих характеристик, як місце, де ріс виноград, з якого виготовлено вино, температура вин і порядок їх подачі до столу. Він обов'язково мав власний винний льох і строго стежив за кожною пляшкою, прагнучи забезпечити ідеальні умови зберігання. Він був досить обізнаний для того, щоб не дозволяти своєму дворецькому обтирати пил з пляшки старого «Шато Мутон Ротшильд» або заборонити йому загортати її в серветку, приховуючи тим самим від зацікавлених гостей родовід пляшки. Особливо це стосувалося червоних вин. У такого джентльмена витримані вина зберігалися в горизонтальному положенні при відповідній температурі і ніколи не виймалися зі своїх осередків до самого моменту подачі до столу.

Детальніше: Вино

Коктейлі

Звичайний час для коктейлів, як виду прийому, - з 17.30 до 19 години. По неділях і в свята, особливо за містом, коктейлі часто подають днем, до ланчу або обіду, які не обов'язково влаштовувати вдома.
Господиня, яка запрошує занадто багато гостей на коктейль, повинна бути готова до можливих неприємностей. Тому потрібно заздалегідь звільнити кімнату від зайвих меблів, предметів мистецтва, тендітних рослин, маленьких дітей і домашніх тварин. Великі недорогі попільнички слід розставити усюди, де неакуратний гість може кинути сигарету.

Детальніше: Коктейлі

Напої

Сервіруючи стіл, треба пам'ятати про традиційні правила подачі напоїв, які вироблялися протягом століть: для певних вин використовувати відповідні келихи, витримувати потрібну температуру пива і т. д.

Вино - це чудовий напій, який увібрав в себе силу землі і тепло сонячних променів. Воно викликає солодке сп'яніння, наповнює серце радістю, підносить дух. Благородство цього напою безсумнівно заслуговує того, щоб його вживання стало справжнім ритуалом, завжди було в радість, а головне - на здоров'я. Вміння пити вино - це справжнє мистецтво.

Детальніше: Напої

Званий сніданок

Яким може бути привід запросити гостя на сніданок?

Причини можуть бути самими різними. Це приїзд знайомого, що має вільний час тільки в першій половині дня, або, навпаки, його від'їзд на тривалий або короткий час; ювілей близької людини, з яким ви хочете побути в тісному сімейному колі. І потім - хіба не можна влаштувати просто званий сніданок тому, що так хочеться?

Детальніше: Званий сніданок

Неофіційний урочистий обід

Якими б не були прилади, їх розміщують від краю акуратно накритого столу так, щоб місця для гостей опинилися на рівній відстані один від одного. Серветку кладуть на дрібну тарілку; якщо ж відразу ставлять закуску, то серветку кладуть ліворуч від вилок так, щоб вона їх не закривала. Так само і краї тарілки не повинні закривати прилади. Решта особливості сервіровки неофіційного столу залежать від його розмірів, наявності та кількості прислуги і числа запрошених. Наприклад, якщо на невеликому круглому столі передбачається розмістити блюда з м'ясом і овочами, то від настільного прикраси доведеться відмовитися.

Детальніше: Неофіційний урочистий обід