Сімейні обіди

Сніданки, обіди і вечері проходять, по можливості, в строго встановлений час. Якщо не вдається поснідати або пообідати всією родиною через роботу батьків, то вже до вечері потрібно докласти зусиль, щоб за столом зібралися усі члени родини.

Те ж саме можна сказати і про недільні днях. Для дітей спільні обіди, якщо до того ж вони красиво обставлені, завжди свято. У свою чергу батьки мають можливість не тільки поспілкуватися з дітьми, але і ненав'язливо піднести їм черговий урок поведінки за столом, на власному прикладі навчаючи їх правилам пристойності і хорошим манерам.

Як поводитися за ранковим чаєм або кавою

Діти повинні сідати за стіл чисто й охайно одягненими, умитими і ретельно зачесаними. Природно, цього можна досягти тільки в тому випадку, якщо самі батьки ці правила неухильно дотримуються. Домогтися цього не так складно, діти вже за зовнішнім виглядом оточуючих відчують урочистість обстановки. Звичайний сніданок перетвориться для них на маленьке свято.

Під час сніданку батьки повинні негайно припиняти лайку між дітьми, поддразніваніе, інший прояв шуму.

Маленьким хліб краще видавати, щоб між ними не виникло суперечок. Зробити це важливо з кількох причин. Поперше, сварка за столом псує всю атмосферу сніданку. Подруге, вона грубо суперечить нормам виховання, етикету. По-третє, розпочатий зранку суперечка дуже часто в тій чи іншій формі триває між дітьми після сніданку, визначаючи характер усього дня. Можна назвати й інші причини, але цілком достатньо однієї з трьох, вже перерахованих.

• Поганим тоном вважається дути на чай, щоб він охолов, як, втім, і пити його з блюдечка. Тому слід подавати чай, каву або молоко такої температури, щоб вони не потребували охолодженні.

• Заважаючи ложечкою цукор у склянці або чашці, робіть це безшумно, не гримить ложкою об склянку.

• Недозволено розмочувати в склянці з окропом сухарики, кидати туди шматочки хліба.

• Необхідну порцію масла кладуть на що стоїть перед кожним окрему тарілку і вже звідти намазують на хліб.

• Пийте чай або каву, не видаючи при цьому неприємних для слуху навколишніх звуків.

• Не розмовляйте за столом голосно.

• Їжу пережовуйте із закритим ротом.

• Не ведіть розмову з повним ротом.

• За столом сидите прямо, не спирайтеся ліктем на спинку стільця.

Відсутність відомих навичок етикету, одержуваних в дитинстві, згодом вселяє в молодої людини або дівчину невпевненість у собі, страх в гостях за столом зробити щось не так. В результаті втрачається природність поведінки, та й сам візитер (або господар) в очах оточуючих втрачає дуже багато.

Навіть за столом, де норми поведінки значно знижені і високі правила етикету не дотримуються, що вистачає без розбору з усіх тарілок кращі шматки, жадібно пережовувати їжу людина справляє неприємне враження на інших, викликає іронічні погляди або глузування сусідів за столом.

Такій людині буде важко добитися великого успіху і на роботі. Невміння поводитися найчастіше виявляється в дрібницях. На одну маленьку помилку зазвичай закривають очі, на кілька - звертають увагу; безліч дрібних помилок свідчить про поганому вихованні, невмінні вести себе в суспільстві з усіма витікаючими звідси наслідками.