Неофіційний урочистий обід

Якими б не були прилади, їх розміщують від краю акуратно накритого столу так, щоб місця для гостей опинилися на рівній відстані один від одного. Серветку кладуть на дрібну тарілку; якщо ж відразу ставлять закуску, то серветку кладуть ліворуч від вилок так, щоб вона їх не закривала. Так само і краї тарілки не повинні закривати прилади. Решта особливості сервіровки неофіційного столу залежать від його розмірів, наявності та кількості прислуги і числа запрошених. Наприклад, якщо на невеликому круглому столі передбачається розмістити блюда з м'ясом і овочами, то від настільного прикраси доведеться відмовитися.

Крім страв на середину такого столу зручно поставити лише свічки в свічниках. Свічки слід запалити, попередньо затемнивши кімнату, причому вони повинні бути вище рівня очей сидять за столом (свічники з незасвічені свічками можуть перебувати в будь-якій кімнаті в якості прикраси, у разі необхідності їх можна запалити).

Зазвичай на стіл кладуть всі прилади, які можуть знадобитися за обідом, переважніше подавати десертні прилади разом з десертом. У першому випадку десертні вилка і ложка або тільки ложка поміщаються перед тарілкою. Оскільки на неофіційному обіді рідко буває більше чотирьох страв, то зазвичай подають два ножі - один для закуски (якщо вона передбачена), а інший - для м'яса. Для салату ж з сиром необхідний спеціальний ніж.

Прилади прийнято розміщувати праворуч і ліворуч від тарілки в послідовності від краю до центру, таким чином, щоб необхідні для подавати перші страви вилка і ніж завжди знаходилися далі усього від тарілки. Зазвичай подають дві виделки - одну для м'яса іншу для салату, іноді ще одну для закуски, але не більше трьох одночасно. Вилка для.салата розташовується ближче до тарілки; якщо ж салат подається як закуска, то, відповідно, і вилку кладуть першою.

На неофіційних обідах можна подати холодну каву або чай з льодом, але тільки не одночасно з вином. За бажанням господині чай або каву можна подати в маленьких чашках наприкінці обіду. Ложечка для чаю з льодом поміщається праворуч від ножів.

Іноді охолоджену каву або чай з льодом подають на маленьких тарілочках або на невеликій таці, а іноді ставлять прямо на попередньо прибраний стіл. До холодного кава подають вершки і цукор. Найкраще в чай заздалегідь додати цукор і лимон і прямо за столом розливати його з глечика в склянки з льодом.