Сервірування столу у вікторіанську епоху

Мистецтво сервірування досягло свого розквіту у вікторіанській Англії: сервірування столу стало не просто чудовим, воно стало марнотратним. Невипадково саме в цей час відзначається найвищий в історії рівень виробництва столового посуду. Місіс Бітон, на той час фахівець із правильного ведення домашнього господарства, і Марта Стюарт, спеціаліст свого часу, вважали: «Ми маємо давати обіди, і ми можемо давати не лише вишукані, а й приємні обіди».

Англійці, які жили у вікторіанську епоху, вважали, що для кожного продукту потрібен спеціальний посуд. Але крайності вікторіанського столу — від виделки для шоколаду до восьми виделок для салату — були властиві представникам середнього класу. Дворяни їх ігнорували. Ті, хто приймав гостей у чудових родових маєтках Англії, на урочистих прийомах дотримувалися суворих правил сервірування столу. І ось що дивно.

З тих пір у маєтку, де штат прислуги становив 36 осіб, основні правила сервірування особливо не мали — деякі відмінності існують тільки в масштабах і тонкощах. Тепер я хочу розповісти вам про ці правила — вони здаються складними, але коли ви засвоїте їх, ви зрозумієте, що вони є простими.