Повсякденний етикет

Називатися вихованою людиною може лише той, хто не просто в курсі правил хорошого тону, а той, хто постійно поглиблює свої знання в цій області, визнає їх влада, їх проникнення у глибини людської істоти. Одним словом — той, хто виховує в собі справжню ввічливість, ту, що йде від самого серця. Для такої людини ці правила, одночасно гнучкі й деспотичні, не просто звід законів поведінки в суспільстві, а звід законів поведінки в повсякденному житті, в будь-якій ситуації, включаючи ті, які не зміг би передбачити жоден підручник. Така людина, завдяки своїм психологічним установкам і постійному бажанням подобатися, завжди зможе знайти потрібний тон.

Хто перший проходить у двері

Сьогодні рідко можна спостерігати картину, коли, стоячи біля відкритих дверей, двоє умовляють один одного: «будь Ласка, проходьте» — «Ні, будь ласка, проходьте ви». Зазвичай, коли нас пропускають вперед, ми проходимо без зайвих церемоній. І це правильно. Але все ж, і при даних обставинах виникають сумніви,— гість завжди входить першим. Ну а якщо він не знає дороги або за дверима темно? У такому разі господар входить першим, кажучи: «Дозвольте, я вас проведу» або «будь Ласка, за мною». Точно так само слід вчинити, якщо гість — жінка. У ситуації, якщо гість - чоловік, жінка йде першою.

Детальніше: Хто перший проходить у двері

Беремо в борг

Позичання грошей, як і інших речей, - послуги особливого характеру. Позичаючи комусь гроші вперше, ми ризикуємо; відмовляючи - теж ризикуємо добрим про нас думкою.

Детальніше: Беремо в борг

Правила куріння

Не можна курити за таких обставин:

Детальніше: Правила куріння

На сходах

Раніше було прийнято, щоб чоловік, піднімаючись по сходах з жінкою, неодмінно йшов попереду неї. В даний час визначився дещо інший порядок: доцільно і тому виправдано, щоб чоловік прагнув випередити даму тільки в тих випадках, коли сходи темна, крута або хитка. Якщо обставини складаються інакше, попереду йде жінка.

Детальніше: На сходах

У ліфті, ескалаторі

В автоматичних ліфтах жінка, якщо вона їде без супроводжуючого, сама натискає потрібну кнопку. Що знаходиться в ліфті чоловік, якщо він стоїть близько до панелі, питає інших (перш за все жінок), який поверх їм потрібен, і натискає кнопки. У переповненому ліфті іноді не діє правило - спочатку виходять жінки. Точно так же в ліфтах службових будівель чоловіки стоять осторонь, даючи жінці увійти, якщо тільки вони не супроводжують їх.

Детальніше: У ліфті, ескалаторі

В магазині

Роблячи покупку в магазині, не зайве пам'ятати про те, щоб не втомлювати продавця дрібними капризами або тривалої нерішучістю. Підходячи до каси, потрібно мати напоготові приблизну суму грошей, необхідних для покупки, а не шукати їх в гаманці або кишенях в останній момент. Не слід зволікати і перераховуючи здачу. Сучасний ритм життя вимагає від нас швидких і чітких реакцій.

Детальніше: В магазині

Відносини з сусідами

Сусіди, довгий час живуть в одному будинку, як правило, вітають один одного при зустрічі навіть у випадку, якщо мало знайомі. В обов'язки сусідів входить ціле коло правил, головне з яких - якомога менше заважати іншим. Це означає: забороняти дітям пустувати, не дозволяти їм кричати під вікнами, не залишати в своїй квартирі завиваючи годинами собаку, взагалі не виробляти великого шуму. Не слід голосно вмикати радіо, колоти дрова, скандалити з домашніми, занадто часто вправлятися в грі на трубі (не тільки після 23 годин, що передбачено правилами, але навіть протягом дня). Якщо і доводиться порушувати чужий спокій з нагоди іменин, ремонту з довбанням стін, потрібно попередити про це сусідів. Принаймні вони при цьому будуть знати, що відбувається, і приблизно припускати, коли закінчиться шум, а це вже заспокоює.

Детальніше: Відносини з сусідами

Поведінка в громадському транспорті

Поступаючись місцем жінці, галантний чоловік доторкається до капелюха, потім він встає якомога далі від неї і не дивиться в її бік. Ніхто не очікує, що повертається з роботи чоловік поступиться місцем будь-яка стоїть поруч жінці (нехай совість підкаже, як йому вчинити). Але пристойності зобов'язують його поступитися місцем втомленою матері з маленьким або немовлям, вагітній жінці, старому або інваліду. Іноді можна спостерігати, як чоловіки схоплюються при вигляді гарненьких дівчат, які цілком можуть і постояти, в той час як жінки похилого віку часто стоять.

Детальніше: Поведінка в громадському транспорті

Етикет в літаку

Існує невеликий набір правил поведінки в літаках, єдиний для всього світу. Деякі пункти з цього переліку можуть здатися наївними, але саме з ними чомусь виникають серйозні проблеми. У будь-якому випадку це повинен знати кожен мандрівник.

Детальніше: Етикет в літаку

На вулиці

Як ходити по тротуару

• На вулиці чоловікові годиться йти зліва від жінки; якщо ж йдуть двоє чоловіків, то зліва йде той, хто молодше. Якщо на вулиці брудно або ведуться дорожні роботи, то чоловік йде із зовнішнього боку тротуару.

Детальніше: На вулиці