Беремо в борг

Позичання грошей, як і інших речей, - послуги особливого характеру. Позичаючи комусь гроші вперше, ми ризикуємо; відмовляючи - теж ризикуємо добрим про нас думкою.

Не буде нічого поганого, якщо, даючи в борг гроші, ви відразу ж обговоріть термін їх повернення. Бажано, правда, щоб займає гроші сам назвав термін, коли він збирається повернути борг. Якщо знайомий помітно зволікає з віддачею грошей, цілком припустимо йому про це нагадати. Ввічливіше буде, нагадуючи про борг, послатися на майбутні витрати. При цьому боржник зобов'язаний вибачитися і вказати новий термін (якщо в даний момент не має потрібної суми). У даній ситуації однаково неприємно як нагадувати про такі речі, так і вислуховувати подібні нагадування. Краще цього просто не допускати.

Якщо ви не можете повернути гроші в строк, скажіть про це і запитайте позичив, чи може той ще почекати. Якщо немає - займіть потрібну суму в іншому місці і з вдячністю повернете в «перші руки». Якщо терміни не були обумовлені заздалегідь, то зазвичай мається на увазі, що борг буде повернений протягом місяця (т. Е. За період однієї зарплати).

Немає нічого образливого в тому, що дає в борг запише в вашій присутності суму, яку він позичив, а пізніше, при поверненні, перекреслить свій запис. Віддаючи борг, ввічливіше буде підібрати грошові знаки великої вартості. Віддають гроші без конверта.

Невеликі суми цілком можливо займати і віддавати у присутності третіх осіб, великі - віч-на-віч. Всілякі обговорення подібних проблем краще проводити без свідків. Бажано також ніколи не розповідати стороннім, скільки і кому ви дали в борг або, навпаки, зайняли.

Зайнявши у знайомих необхідну в даний момент річ, слід її повернути вчасно і в тому ж стані, в якому вона була отримана. Ніколи нічого не позичають без відома господаря і не повертають річ несправною, пояснюючи це її недостатньо хорошою якістю. За умови самих дружніх відносин можна не купувати нову річ, якщо трапилося зіпсувати позичену, - досить здати її в ремонт. Звичайно, краще не псувати чужих речей, якими вам довелося скористатися, і взагалі поводитися з подібними проханнями навіть до близьких людей якомога рідше.

Предмети гардеробу зовсім не слід позичати. Іноді це допустимо серед членів сім'ї. Але ні в якому разі неприйнятно в умовах гуртожитку або інтернату.

Існує ряд «заповідних» речей, які ні за яких обставин не можна просити. У їх числі парадне плаття, а також те, що постійно потрібно власнику для роботи. Часто яка-небудь річ в господарстві наших знайомих може здатися нам звичайною, проте для власника є предметом особливої ​​гордості, яким він «дорожить». Не слід звертатися з проханням позичити машину, магнітофон, фотоапарат, телевізор, рідкісні пластинки.

Позичені дрібні речі або невелику суму грошей можна без додаткових клопотів повернути господареві при зустрічі. Велику суму або громіздкий предмет слід віднести додому.