Етикет в більярді

Чи граєте ви на приватній майданчику, в барі, в більярдному клубі або в розважальному комплексі, декілька правил поведінки зроблять вас приємним партнером і шанованим гостем.

Дбайливо ставтесь до устаткування

Більярдний стіл, кулі, кий — не іграшки. Зазвичай це дороге спеціальне обладнання, що потребує професійного поводження та догляду. Правила тут такі:

• коли черга удару не ваша, тримаєте кий вертикально або навіть відставте його в бік, так щоб він випадково не впав;

• не кладіть крейду робочою стороною вниз на борту, це призводить до забруднення борту;

• якщо ви курите, не підходьте з сигаретою до столу; залишити її тут ніде, а при знаходженні сигарети в роті попіл може падати на стіл;

• не підходьте до столу з їжею або напоями, крихти їжі і пролиті напої серйозно ушкоджують стіл;

• не сідайте на край столу, щоб зробити удар; у відповідності з правилами більярду одна нога повинна завжди залишатися на підлозі.

Ставтеся з повагою до інших гравців

Більярд — це змагання, але також це спілкування. Інші гравці, так само як і ви, хочуть мати можливість обміркувати ситуацію і зробити удар без стороннього втручання. Коли черга удару перейшла до суперника — вам краще всього сісти на стілець чи у крісло і спокійно чекати своєї черги.

Ведіть чесну гру, не відволікайте противника. Під час підготовки до удару і удару противника забороняється:

• видавати які-небудь голосові звуки: розмова, кашель, прочищення горла, хмиканье, насвистывание тощо;

• видавати інші звуки: щось упустити, голосно жувати, гриміти кубиками льоду, барабанити пальцями і т. п.;

• довільно рухатися в поле зору суперника: запалити сигарету, мелить кий, походжати біля столу, змахувати рукою і т. п.;

• стояти поблизу столу, особливо у лузи, куди слід удар.

Не давайте порад іншим гравцям, якщо вони вас про це не попросили.

Не слід включати і вимикати світло, використовувати фотоапарат зі спалахом, коли хтось робить удар.

Не критикуйте гру інших і не вибачайтеся за власні промахи. Явне вираження жалю про невдалий ударі в будь-якому вигляді також завжди виглядає недоречно.

Якщо суперник робить хороший удар, можна відзначити це жестом. В пулі таким жестом є клацання пальцями, в снукері - постукування долонею по борту столу, оплески свого роду.

Коли граєте очевидно з більш сильним противником і той перемагає, не вітайте його з перемогою, а просто подякуйте за гру. Такий результат цілком очікуваний і закономірний. І коли сильніший супротивник робить дуже хороший удар, не треба виражати схвалення.

Якщо столи в кімнаті стоять досить близько, намагайтеся не штовхнути іншого при занятті позиції, особливо, якщо той вже робить удар.

Під час дружньої партії вважається хорошим тоном почекати з виконанням удару, якщо противник відійшов на деякий час від столу і не бачить того, що відбувається. В офіційних зустрічах правила зазвичай забороняють відходити від столу під час гри.

Трапляється, що удар не досяг поставленої мети, однак куля впала в іншу лузу (стала незапланована вдала маска тощо). Тобто ви промахнулися, але фортуна стала на вашу сторону. В такому випадку ви покажете себе як людина, яка знає толк в більярді, а також гідний супротивник, якщо коротко вибачтеся за те, що сталося, словом або жестом.

У більярдній

• Приємно бачити речі там, де очікуєте їх знайти. Не особливо приємно, коли в більярдній сміття, недопалки на підлозі.

• Коли закінчили грати, поверніть обладнання на місце: кулі — на підставку, киї — у стійку.

• Якщо ви курите, використовуйте попільнички; ні в якому разі не підходьте до столу з сигаретою!

Формирование научного мировоззрения у школьников