Бесіда

Мистецтву вести бесіду в суспільстві, безсумнівно, можна навчитися. Для цього треба лише виробляти в собі необхідні навички, подібно до того, як оволодівали ораторським мистецтвом античні оратори. Це зовсім не означає, що зустрічі з друзями повинні перетворюватися на змагання в ораторському мистецтві.

Займатися розмовою, говорити тільки для того, щоб сказати що-небудь в суспільстві, яке до всіх осіб і до всіх обставин відноситься поверхово, яке жартома, з легким серцем, буде говорити про все рішуче, - це таке мистецтво, перед яким пасують і вчений людина, і обдарований талантами. Не кожному дана здатність з легкістю вести розумні промови.

У мистецтві розмови потрібно вправлятися, не впадаючи в балакучість, потрібно вміти орієнтуватися в темах розмови, треба пристосовуватися до людини, і тільки після довгого досвіду можна бачити свій успіх в цьому.

• Перш за все в розмові потрібно уникати крикливого «Я». Входити в інтереси інших і приховувати власну особистість - це особлива гідність кожної розмови.

• Гарний тон вимагає уникати таких розмов, які неприємні співрозмовникові або які приводять його в смуток.

• Щоб сподобатися суспільству, слід вибирати такі теми для розмови, які вашому співрозмовнику ближче і які його більше цікавлять. До неприємних членам суспільства належать особи, які мають звичку бути всім незадоволеними, у всьому знаходити погану сторону. Однак, дійсно добре вихована людина, що має досвід спілкування і такту, завжди скромний у своїх вимогах, а в осуд не зарозумілий і благодушним.

• Якщо суспільство вам незнайоме, то з чужими людьми не слід починати розмову про присутніх, а краще спостерігати і орієнтуватися у їх взаємовідносинах між собою.

• Слово - це сила, яка може обернутися проти вас самих. Перш ніж засудити ближнього, потрібно подумати про це. Не будьте заздрісні. Не заздріть відкрито, так як ваше власне положення від цього анітрохи не поліпшиться.

• Говорити з ким-небудь на незнайомому решті суспільства мовою непристойно.

• Кожне слово в розмові має звучати виразно. Якщо слухає вашу мову повинен переривати вас з проханням повторити будь-яке слово, то співрозмовник скоро може втратити інтерес до спілкування з вами. При цьому мова повинна бути не надто гучною, інакше тим самим ви можете поставити себе в незручне становище. Слід проявити люб'язність і делікатність у тому випадку, якщо у вашу розмову втрутився третій опонент, а тема розмови суто інтимна.