Компліменти

Комплімент - це особлива форма похвали, вираз схвалення, захоплення зовнішнім виглядом людини, його манерами, вдало сказаним словом. Одягнений у ввічливу форму, він завжди приносить задоволення - у кожному з нас є хоч трохи самолюбства і марнославства.

Компліменти складають важливе підмога для створення приємного настрою в суспільстві. Комплімент повинен бути легким, грайливим, простим, природним і, головне, правдивим. Якщо говорити компліменти нечасто і притому розумно і тонко, вони надають бесіді бажану граціозність. Навпаки, коли в компліментах чуються підготовка, претензія або пихатість, то вони стають смішними і вульгарними.

Грубі лестощі не що інше, як лицемірство, вона завжди недоречна, і не найкращим чином характеризує мовця такий комплімент. Втім, отримувати його теж принизливо.

Дуже добре, коли комплімент вимовляється вчасно і до місця. Сказаний вчасно і зодягнений у витончену ввічливу форму комплімент завжди приносить задоволення. Він надає впевненість людині сором'язливому, допомагає розкритися замкнутому, підвищує настрій перебуває в смутку.

У багатьох увійшло в звичку робити компліменти, не піклуючись про те, наскільки вони своєчасні і до місця сказані.

Часто по відношенню до жінки ми чуємо такі слова: «Ви сьогодні чудово виглядаєте!» Тепер давайте уявимо собі, що замість слів подяки за комплімент дама задає природне запитання: «Хіба вчора я виглядала дуже погано?»

А вже комплімент «Яка ви сьогодні гарна!» Взагалі компліментом назвати важко. У відповідь мимоволі напрошується питання: «Що, в інші дні про мене цього не скажеш?»

Роблячи комплімент, завжди пам'ятайте: він не повинен мати подвійного змісту. Слова «Яка ви сьогодні святкове!» В якості компліменту не годяться саме в силу подвійного сенсу.

• Комплімент не повинен містити в собі яскраво вираженою лестощів.

• Роблячи комплімент, уникайте перебільшень і непомірного захоплення.

• У компліменті слід уникати повчальних рад типу: «Вам так іде це плаття, надягайте його частіше».

У якій манері слід вимовляти комілімент?

• Впевненим тоном, але доброзичливо, з посмішкою. Уникайте дешевих театральних ефектів, зайвої захопленості; міміка, жести повинні відповідати словами.

• У компліменті не може бути навіть натяку на іронію.

• Уникайте штампів.

• Цінуються тільки ті компліменти, які сказані вчасно і до місця. Не робіть компліментів мимохідь, між справою.

• Готуючи комплімент, потрібно прораховувати можливу реакцію на нього. Якщо є варіант негативного ставлення до того, що ви збираєтеся сказати, утримайтеся від задуманого.

• Говорити комплімент одній дамі, якщо ваші слова може почути інша, слід обережно. У деяких ситуаціях це може погіршити настрій останньої (наприклад, якщо вона в малознайомим суспільстві або поряд немає супутника).

• Між чоловіками компліменти не тільки не прийняті, але навіть вважаються непристойними і роблять смішними як тих, хто їх говорить, так і тих, до кого вони ставляться (принаймні в тих випадках, коли не одягнені у форму невинної жарти). Так само і пані, а особливо молоді дівчата, не повинні говорити компліментів чоловікам. Інакше вони можуть виявитися в дуже незручному і смішному становищі і ризикують сконфузити і себе, і хвалений кавалера.

• Дами, вислуховуючи тонкий комплімент кавалера, не повинні піддаватися зарозумілості, так як часто одне і те ж якість не може подобатися всім і кожному. Взагалі, приймати всякий комплімент з схвалюють видом слід обережно, так як буває, що в висловлюваних люб'язностях криються помилкове розташування і уявна любов.

Як правильно реагувати на щирий комплімент?

• З гідністю і вдячністю. Слова подяки потрібно висловити щиро, не обмежуючись черговим «спасибі».

• Утримайтеся осмикувати лестить. Обмежтеся словами ввічливій подяки. Коментарі і питання (навіть у відповідь на компліменти двозначні, недоречні) краще залишити при собі.

• Беручи комплімент, чи не заперечуйте. Чи не применшуйте своїх достоїнств.

• Якщо захопилися вашим зовнішнім виглядом, недоречно у відповідь говорити про своє погане самопочуття.