Мовний етикет

Як почати бесіду?

Варіанти початку бесіди можуть бути різними, залежно від обстановки, у якій виявилися ви зі співрозмовником.

• Якщо вас запросили на вечірку, де ви майже нікого не знаєте, можна зробити так: виберіть із усієї компанії такого ж явного «одинака», як і ви, і змело звернетеся до нього зі словами: «Привіт! Мене кличуть...». А далі можна, наприклад, попросити про допомогу: «Я в цієї компанії перший раз і майже нікого не знаю. Може бути, ви (ти) допоможете (допоможеш) мені розібратися, хто є хто?» Познайомившись, можна обмінятися й іншою інформацією — про навчання або роботу, родину, друзів і т.п.

• У людному місці гарний початок розмови - прохання про допомогу. У бібліотеці можна запитати про, що цікавить вас книзі, у магазині — розпитати про товари, у картинній галереї — про ту або іншій картині, на вулиці — попросити показати дорогу або розповісти, як добратися до того або іншого місця.

• Почати бесіду можна й з компліменту співрозмовникові. Чоловікові добре зробити комплімент про його прекрасну фізичну форму, жінку — про її смак.

• Цілком підходять для початку розмови й банальності, начебто: «Ці нескінченні дощі просто нестерпні!», «Прекрасна погода, не чи правда?», «Вам не здається, що сьогодні напрочуд пекуче?», «Ми не могли зустрічатися раніше?».

Як продовжити бесіду?

Для продовження розмови можна задавати співрозмовникові найрізноманітніші питання, цікавлячись його думкою про останні фільми, альбоми відомих музичних груп, політичних подіях. Це дозволить не тільки подолати зніяковілість, але й визначити коло інтересів співрозмовника, зрівняти його зі своїм. Можна змело розповісти про який-небудь випадок, який відбувся з вами, висловити свою точку зору.

• Урахуйте, щоб бути цікавим співрозмовником, потрібно стати «добре інформованим». Тобто мати виставу про останні новини в політику, розбиратися в музиці, фільмах, спорті. Добре, якщо ви зумієте цікаво розповісти й про той незвичайний, що відбулося особисто з вами. Так що не спите! Дивитеся фільми, слухайте музику, читайте газети, журнали й книги.

• Людині завжди цікавіше спілкуватися з тим, хто вміє добре слухати, тому що кожному, як правило, цікавіше розповідати, чим слухати. Якщо ви навчитеся уважно, не перебиваючи, слухати розповідь, до місця показуючи свою зацікавленість питаннями типу: «И що ж було далі?», «Неймовірно! Як таке могло бути?», «И як же вам удалося впоратися?», те з вами приємно буде поговорити кожному.

• Не прагнете придушити співрозмовника своєю ерудицією. Нікому не хочеться почувати себе глупее іншого! Тому якщо ви постійно станете перебивати співрозмовника фразами: «Так я це давно вже знаю!» або «Подумаєш, здивували! Після цього він написав ще сім романів!», не дивуйтеся, якщо він більше не захоче спілкуватися з вами.

• А от якщо ви чого-небудь не знаєте, не соромтеся сказати про це. Більшості людей подобається розповісти про щось, чого не знає їхній співрозмовник. Тому фраза: «Треба ж, я перший раз про це чую! Не могли б розповісти детальніше?» — гарна заявка до продовження бесіди.

Як закінчити бесіду?

Добре закінчити бесіду — теж важливо для подальшого продовження знайомства. Зробити це треба рішуче, але чемно, щоб не скривдити співрозмовника.

• Якщо бесіда вичерпана, не потрібно судорожно шукати нові теми, намагаючись удержати співрозмовника, краще постаратися закріпити зроблене гарне враження, з гідністю попрощавшись. Тут доречні будуть: «Було приємно познайомитися!», «Сподіваюся на продовження знайомства», «Нам неодмінно потрібно ще раз зустрітися й побалакати!», «Було дуже приємно поговорити з вами!».

• Якщо, навпаки, ви не маєте часу продовжувати розмова, потрібно м'яко, але рішуче дати зрозуміти це співрозмовникові, поглядаючи на годинник, піднімаючи із крісла. Щоб відхід не виглядав нечемним, можна завершити бесіду, висловившись по останній фразі співрозмовника: «Інакше й не могло бути!», «Певен, що ви впораєтеся! Але, на жаль, мені пора. Нам обов'язково потрібно продовжити цю розмову наступного разу».