У ресторані, кафе

У вестибюль ресторану першим заходить чоловік. Увійшовши у вестибюль, він має сяяти головний убір.

До зали ресторану чоловік пропускає свою даму вперед. Вибираючи місце, він має порадитись зі своєю супутницею.

Не слід сідати за столик у безпосередній близькості від оркестру. Якщо програма вечора передбачає виступ співака, музиканта, артистів вар'єте, краще зайняти місця, з яких добре видно сцену.

Займаючи столик, чоловікові не слід забувати посунути дамі стілець.

Як слід зробити, якщо всі столики зайняті?

• Якщо за столиком є ​​вільні місця, можна попросити у сидячих за столом дозволу зайняти їх. Сідати слід тільки в тому випадку, якщо згода отримана.

• Пошук вільних місць краще доручити метрдотелю, ніж робити це самому. У разі відмови тих, хто сидить за столиком ви будете відчувати деяку незручність перед дамою. І вже зовсім погано, якщо вам відмовлять і за наступним столиком. Отримавши згоду, ви повинні привітати тих, хто сидить, подякувати за надану люб'язність.

Хто знайомиться з меню насамперед? Спочатку жінка, потім чоловік. У чоловічій компанії це робить старший за віком чи становищем.

Хто вибирає сорти вин? Вибирає чоловік, але обов'язково погоджує свій вибір із жінкою.

Хто робить замовлення офіціанту? Чоловік, попередньо порадившись із жінкою.

Якщо назва тієї чи іншої страви вам незнайома, слід неодмінно порадитися з офіціантом, що вона є. Не зробивши цього, замовляти незнайому страву не слід.

Чи зручно дозамовляти щось, коли замовлення вже прийнято? Для цього потрібно лише покликати офіціанта легким жестом чи нахилом голови. Звати офіціанта голосно, розмовляти з ним фамільярно просто непристойно. Якщо на грудях офіціанта немає бейдж з ім'ям, потрібно запитати його і звертатися до офіціанта тільки на ім'я.

Чи потрібно дякувати офіціанту, якщо вам сподобалося якесь блюдо?

Ні. Дякувати в цьому випадку слід кухареві, який готував страву. Слова подяки ви можете передати через офіціанта чи метрдотеля.

Офіціанту ви можете подякувати наприкінці вечора за відмінне обслуговування. Хоча і під час обіду ви можете висловити йому свою вдячність кивком голови, посмішкою за вчасно принесену страву.

Хто і як подає сигнал про завершення обіду чи вечері?

Тут може бути кілька варіантів. Якщо за столиком сидять кавалер та дама, то знак про закінчення вечері подає вона, поклавши на свою тарілку вилку та ніж.

Чоловік може запропонувати їй ще залишитися, але не повинен проявляти наполегливість.

Якщо у момент виходу ваші сусіди ще залишаються, слід попрощатися з ними легким кивком голови.

Чи може жінка попросити дозволу сісти у чоловіка, який перебуває за столом на самоті?

Правила хорошого тону цього навіть не припускають. Вважається, що жінка добре розуміє, за кого її приймуть, якщо вона запропонує себе в сусіди чоловікові, який самотньо сидить за столом.

Чи можна висловити подібне прохання чоловікові?

Ні. Це не пристойно.

Як сидять за столом чоловік та жінка? Після того, як чоловік допоміг жінці присісти, він сідає ліворуч від неї.

Пропонуючи жінці зайняти місце за столом, чоловік повинен пам'ятати, що зручніше сидіти обличчям до зали.

Як слід вітати знайомих у залі? Легким уклоном голови.

Якщо жінка, яка проходить повз нього, привітала чоловіка, що сидить за столом, він у відповідь киває їй, не встаючи з-за столу.

Якщо сидячому за столом потрібно щось сказати знайомому, він повинен підвестися з-за столу і підійти для бесіди, заздалегідь попросивши вибачення у своєї жінки.

Якщо потрібно вийти з-за столу з інших причин, чоловік (жінка) вибачається перед дамою (чоловіком) і виходить із-за столу. Причину пояснювати необов'язково. Досить вибачитись і сказати фразу типу: «Вибачте, мені потрібно вийти на кілька хвилин».

Як слід розплачуватись у ресторані, якщо ви прийшли туди в компанії? Кожен вносить свою частку, у тому числі жінки. Якщо до ресторану прийшли двоє чоловіків, за рахунком платить той, хто запросив.

Якщо чоловік прийшов з жінкою, він платить за рахунком, незалежно від того, хто був ініціатором відвідування. Якщо жінка, яка запросила чоловіка, хоче розплатитися сама, вона повинна обговорити це заздалегідь.

Скільки потрібно давати на чай? Чайові офіціанту становлять зазвичай 10 відсотків суми рахунку. Чайові дають лише паперовими купюрами. У таксі чайові не прийняті - там у таксиста не беруть решту, якщо купюра не надто велика.

Після закінчення обіду чи вечері чоловік допомагає жінці встати з-за столу та пропускає її вперед.

У гардеробі він одягає пальто першим, потім допомагає це жінці. Свій головний убір чоловік надягає лише біля виходу із приміщення.

Якщо час пізніше, чоловік проводить даму до дверей квартири.